Druhý festivalový týden přinese dva komorní koncerty. V Maškarním sále vystoupí jihokorejské Trio Thalia (ve středu 22. 7.) a soubor Barocco sempre giovane s programem Concerti italiani (ve čtvrtek 23. 7.).

V pátek 24. července se v Zámecké jízdárně koná koncert legendy české houslové školy Václava Hudečka společně s klavírním virtuosem Janem Simonem. Sólisté přednesou Koncert d moll pro housle, klavír a orchestr Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Doprovodí je Jihočeská komorní filharmonie pod taktovkou Vojtěcha Spurného. V druhé půli večera pak zazní slavná Serenáda C dur Petra Iljiče Čajkovského.

Václav Hudeček zahájil svoji cestu mezi českou a mezinárodní interpretační elitu v šedesátých letech. 12. listopadu 1967, ve svých patnácti letech, vystoupil na koncertě v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra. „Pro moji hudební kariéru bylo vystoupení v Londýně s Royal Philharmonic Orchestra rozhodně nejdůležitější. Navíc jsem měl to štěstí, že jsem byl následující den představen Davidu Oistrachovi, který se později stal mým učitelem a zcela zásadně ovlivnil můj další život,“ vzpomíná Václav Hudeček. Legendární David Oistrach mu předpověděl velkou budoucnost a nabídl mu pedagogickou pomoc. Od roku 1970 až do Oistrachovy smrti v roce 1974 byl žákem tohoto velkého Mistra. K odkazu Davida Oistracha a dalších velikánů ruské houslové školy se stále hlásí.

Hudečkovo sympatické vystupování okouzluje obecenstvo bez rozdílu věku. Styl jeho hry spojuje technickou suverenitu s emocionálně bohatým tónem a s radostí, kterou dovede nezaměnitelným způsobem přenášet do publika. Vystoupil s renomovanými orchestry na nejprestižnějších pódiích po celém světě. Systematicky se stará i o podporu nastupující české interpretační generace: každoročně pořádá letní houslové kurzy v Luhačovicích, mladé interprety také představuje jako hosty na svých koncertech. A jak vnímá období své interpretační zralosti? „Muzikant se vyvíjí celý život, nicméně základní rysy jeho umělecké osobnosti jsou nastaveny už ve věku začínající dospělosti. Po zbytek života už pouze dozrává jako víno.“

Klavírista Jan Simon vystupuje pravidelně s renomovanými orchestry, jako např. Symfonický orchestr BBC v Londýně, Izraelská filharmonie ad. Jako komorní partner spolupracuje zejména s violoncellistou W. E. Schmidtem, dále vystupoval společně s Josefem Sukem, Jiřím Bártou ad. V roce 1996 obdržel za svou nahrávku Schulhoffových klavírních koncertů (za doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu) cenu Cannes Classical Award 95 na veletrhu MIDEM ve Francii. Jako nejmladší instrumentalista v historii Symfonického orchestru Českého rozhlasu získal v roce 1994 statutární titul sólisty tohoto tělesa. Od roku 2001 působil v manažerských funkcích souvisejících s činností SOČRu, několik let byl i jeho ředitelem.

Václav Hudeček a Jan Simon se v květnu sešli na tiskové konferenci, na níž organizátoři představili letošní ročník MHF Český Krumlov. Jak oba interpreti potvrdili, na českokrumlovském festivalu jsou už od jeho počátků stálými hosty a na společné vystoupení v Krumlově se velmi těší. „Tento festival překračuje žánry hudby, ale nepřekračuje míru vkusu a podbízivosti. Jako jeden z mála navíc dává příležitost mladým českým umělcům, což je potřeba ocenit,“ uvedl Václav Hudeček.

Večery s kulinářskými specialitami některé země či regionu v Pivovarské zahradě se už staly festivalovou tradicí. Sobota 25. července bude patřit Kubánskému večeru. Vystoupí skupina Son caliente, zpěvačka Elsa Valle a trumpetista Jorge Vistel s Rozhlasovým Big Bandem Gustava Broma, připraveny jsou i speciality kubánské kuchyně. Kubánská gastronomie byla ovlivněna kuchyní španělskou, portugalskou, kuchyní tamních indiánů a v neposlední řadě i kuchyní čínskou. Dominuje zde vepřové maso, podávat se proto například budou na ohni grilovaná selátka. Kubánci mají také velice rádi masité pokrmy, ničím neobvyklým není například grilované kuře s masitou přílohou. Tím se inspiroval i catering Kubánského večera.

Samozřejmostí je velký výběr dezertů nejrůznějších chutí, vůní a barev. A nesmíme zapomenout na skvěle vyzrálé tropické ovoce. Chybět nebudou ani ochutnávky typických kubánských rumů a pro kuřáky jsou připraveny i kubánské doutníky. Večerem provede moderátor Jorge Concepción.

***

Třetí festivalový týden pak nabídne dva komorní koncerty v Maškarním sále: recitál kytaristy Lubomíra Brabce (29. 7.) a koncert slovenského Muchova kvarteta, který pantomimou doprovodí mim Vladimír Kulíšek (30. 7.). V pátek 31. 7. vystoupí v Zámecké jízdárně houslista světového renomé Pavel Šporcl za doprovodu Jihočeské komorní filharmonie. Sobotní koncert, který nese název James Bond Music a světové muzikály, nabídne v první srpnový večer v Pivovarské zahradě filmové melodie a muzikálové hity v podání broadwayských sólistů.

 

MHF Český Krumlov 2015 byl slavnostně zahájen

Mezinarodni hudebni festival Cesky Krumlov 2015Mezinárodní hudební festival Český Krumlov zahájil v pátek 17. července už 24. ročník. V horkém podvečeru se v hotelu Růže sešli představitelé politického života i významných partnerů festivalu v čele s generálním partnerem, pojišťovnou Kooperativa. Jako první vystoupil stálý host festivalu Václav Klaus: „Jsem rád, že mohu být opět na zahájení tohoto festivalu. A těší mě, že navzdory obavám, zda bude na letošní ročník dostatek peněz, musí pan ředitel Boháč odhánět sponzory,“ vtipkoval někdejší prezident republiky. „A děkuji všem, kteří se zasloužili o další ročník tohoto festivalu,“ dodal Václav Klaus. Letošnímu festivalu popřál úspěch i ministr kultury Daniel Herman: „Tento festival patří mezi nejprestižnější kulturní akce této země. Jsem rád, že i ministerstvo kultury mohlo přispět do mozaiky festivalových partnerů. Nám všem přeji zážitek ze symbiózy krásné hudby, historické architektury a letního počasí, abychom všichni cítili dotek pozitivní energie ve svých srdcích.“ Za finanční partnery hovořil Martin Diviš, generální ředitel pojišťovny Kooperativa, která u festivalu stojí od samého počátku jeho existence: „Mám tu čest jezdit na tento festival více než dvacet let, a i když jsem navštívil mnohé jiné akce, atmosféra v Krumlově je zcela specifická a neopakovatelná. Spojuje se tu krása hudby s krásou jižních Čech a Českého Krumlova zvlášť a tato akce má zkrátka smysl. Věřím, že nejen sponzoři, ale také státní instituce budou nadále u festivalu stát a podporovat ho.“ Organizačnímu týmu poděkoval i starosta města Český Krumlov Dalibor Carda: „Jsem rád, že právě v našem městě se koná tento nádherný festival. A děkuji panu prezidentovi festivalu, všem organizátorům i sponzorům, že nám přinášejí tak úžasné zážitky.“ Nakonec přítomné oslovil i prezident festivalu Jaromír Boháč. „Děkuji všem finančním i mediálním partnerům za podporu a jako prezident Asociace hudebních festivalů ČR děkuji také ministerstvu kultury, že hudební festivaly podpořilo. Děkuji i Jihočeskému kraji a městu Český Krumlov, a v neposlední řadě všem, kteří se na organizaci letošního ročníku podíleli. Přeji vám krásné umělecké zážitky.“


Sumi Jo okouzlila krumlovské publikum

Hvězdou 24. ročníku MHF Český Krumlov je jihokorejská koloraturní sopranistka Sumi Jo. Pěvkyně, která pravidelně vystupuje na nejslavnějších operních scénách – Metropolitní opera v New Yorku, Vídeňská státní opera či například milánská La Scala – zazářila mj. jako Královna noci v Kouzelné flétně, Rosina v Lazebníkovi sevillském či Olympia v Hoffmannových povídkách. „V České republice jsem zpívala několikrát, třeba u příležitosti olympijských her v roce 2010. Potěšilo mě vřelé přijetí, kterého se mi pokaždé dostalo. Česká republika má obrovské kulturní dědictví, jezdím sem moc ráda. Český Krumlov ale navštívím vůbec poprvé,“ řekla Sumi Jo. Publikum v českokrumlovské Pivovarské zahradě si získala hned od počátku svým bezprostředním projevem i lehkostí a noblesou, s níž přednesla árie italského a francouzského operního repertoáru. Nadšené ovace vzbudil například její výkon v árii Coraline z opery Toreador Adolphe Charlese Adama, jejíž podtitul zní „Dokonalý souzvuk“. A diváci byli svědky skutečně dokonalého souzvuku, který Sumi Jo předvedla společně s flétnistou Mariem Mesanym.

Hostem koncertu byl italský tenorista Danilo Formaggia, který se Sumi Jo zazpíval několik duetů a společná čísla byla i inspirací k vzájemnému „špičkování“, jímž bavili publikum. Diváci se dočkali čtyř přídavků, po dvou sólových áriích a jednom duetu se pak Sumi Jo s Danilem Formaggiou rozloučili písní s příznačným názvem Con te partirò neboli Time to Say Goodbye. Oba sólisty doprovodil Symfonický orchestr Českého rozhlasu pod vedením Petra Vronského.

Sumi Jo po koncertě řekla, že ji tento večer opravdu potěšil: „Doufám, že si publikum užilo koncert stejně jako my na pódiu.“ Litovala jen, že neměla více času si prohlédnout Český Krumlov. „I když jsem navštívila mnoho krásných měst, právě sem bych se moc ráda vrátila na delší dobu. Při svém příštím koncertě v České republice si musím do Krumlova udělat výlet,“ dodala Sumi Jo. I počasí po celou dobu zahajovacího koncertu stálo při festivalu. Ač se v okolí Českého Krumlova hnaly bouřky, publikum v Pivovarské zahradě si užilo krásného teplého večera bez mráčku.

 

Manuel Hernández-Silva vzdal poctu Čajkovskému

Mezinarodni hudebni festival Cesky Krumlov 2015Druhý den po zahájení festivalu, v sobotu 18. července, zahrála v Zámecké jízdárně Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Manuela Hernándeze-Silvy. Tímto programem vzdal festival hold hudebnímu velikánovi Petru Iljiči Čajkovskému, od jehož narození letos uplynulo 175 let. Zazněla Čajkovského Předehra-fantazie Romeo a Julie a v druhé části programu rovněž jeho Čtvrtá symfonie f moll. Koření programu dodal výlet do světa impresionismu: Ravelovo Bolero, které Manuel Hernández-Silva provedl s temperamentem sobě vlastním a vzbudil jím již před přestávkou nadšení publika. Na konci programu pak diváci připravili hudebníkům ovace vestoje. „Je pro mě radost dirigovat takový program, jako dnes večer. Reakce publika byla nádherná,“ řekl po koncertě španělský dirigent s venezuelskými kořeny, který na festivalu v Českém Krumlově vystoupil již potřetí. „Je to jedno z nejkrásnějších míst, které jsem kdy spatřil. A to, že právě sem mohu přinést tuto krásnou hudbu – to ze mě dělá šťastného člověka!“ dodal Manuel Hernández-Silva. Po tomto strhujícím výkonu, a také po tropickém dni a neméně teplém večeru, byl pak odměněn chladným půllitrem českého piva, na které se prý opravdu těšil.

 

Kontakt:

Ing. Mgr. Miroslava Štípková
Tisková mluvčí a manažerka PR
Mezinárodní hudební festival Český Krumlov
Tel.: +420 606 088 985
E-mail: stipkova@auviex.cz

Mgr. Kateřina Viktorová
Auviex, s. r. o., Perlitová 1820, 140 00 Praha 4
Tel.: +420 724 567 678
E-mail: viktorova@auviex.cz