CENTRAL GROUP je tak jedním ze soukromých investorů, který stabilně zadává vysoké zakázky stavebním firmám. A význam rezidenčního developmentu na celém stavebnictví v příštím roce zřejmě ještě poroste. Do stavebního průmyslu totiž velkou nejistotu vnáší nejasná perspektiva projektů, které se financují z veřejných zdrojů. Stavaři nevědí, jaký dopad bude mít nová legislativa posuzování vlivu na životní prostředí na dopravní stavby. Vázne projednávání veřejných zakázek. Novela stavebního zákona je v nedohlednu. Není proto jisté, které projekty se podaří včas dotáhnout, zadat a zahájit jejich realizaci. „V této situaci jsou stabilní zakázky od soukromých investorů pro stavebnictví doslova záchranou,“ řekl šéf CENTRAL GROUP Dušan Kunovský.

Poptávka po nových bytech vytrvale roste, což se automaticky promítá i do poptávky rezidenčních developerů po stavebních pracích. CENTRAL GROUP jako kapitálově nejsilnější český rezidenční developer věnuje maximální pozornost výběru dodavatelů a kontrole kvality. Je největším hráčem na poli stavebních zakázek v bytové výstavbě v Praze. Každý rok za stavební práce utrácí miliardy korun. Pro CENTRAL GROUP staví ty největší a nejzavedenější společnosti, jako například Metrostav, Průmstav nebo Subterra. 

V současnosti má CENTRAL GROUP rozestavěno více než 1800 bytů, v nejvyšší sezóně to letos bylo dokonce 1975 bytů. Zatím firma letos dokončila 600 bytů a do konce roku přidá ještě dalších 260 bytů. Prodala koncovým uživatelům letos již více než 900 bytů a do konce roku by to mohlo být více než 1000 bytů, což by znamenalo meziroční růst o 18 procent. 

Kvůli legislativnímu chaosu trh zůstává pod svým potenciálem

I rezidenční development ale navzdory příznivým ekonomickým podmínkám musí čelit i určitým hrozbám. Zásoby připravených projektů na trhu se totiž rychle tenčí. Příprava nových investičních záměrů je složitější než kdy jindy. Důvodem je současný legislativní chaos, který na trhu panuje. Nejvíc chybí novela stavebního zákona, která je pro fungování trhu klíčová.

Jak rezidenční development, tak stavebnictví jako celek sice příští rok podle odborníků v oboru porostou. „Zdaleka ale ne tak, jak by mohly. Povolovací procesy jsou nadále nepřehledné, zdlouhavé a plné zvratů. To firmám v oboru neumožňuje zcela využít potenciál růstu, který česká ekonomika momentálně nabízí,“ dodal Kunovský.

*Vyplývá to z analýzy českého stavebnictví, kterou zpracovala společnost CEEC Research.