„I když v Česku existuje několik velkých festivalů dokumentárních filmů, není tady akce, která by prezentovala úzký výběr toho nejzajímavějšího, co se v zahraničí v dokumentárním filmu za uplynulý rok událo. Naše snaha není konkurovat velkým festivalům, ale představit kurátorský výběr filmů reprezentujících aktuální tendence světového dokumentu. Jsou to filmy, které jinak diváci v Česku dosud neviděli nebo měli jen velmi limitovanou možnost jít na ně do kina. V programu najdou hity jako All these sleepless nights kinematograficky invenční film o vyprázdněném životě dvou dvacetiletých hipsterů z Varšavy, jejichž život je jedna nekončící párty, nebo vhled do zákulisí americké politiky v portrétu skandály opředeného kandidáta na starostu New Yorku Weiner,” vysvětluje organizátorka Pavla Janoušková Kubečková.

Kromě dokumentárních filmů akce nabídne i bohatý doprovodný program. Dopoledne budou věnována filmové výchově, večery hudbě. Čtvrteční večer představí unikátní propojení prostorových projekcí cestopisných filmů Zikmunda a Hanzelky s živou hudbou zahraničních hudebníků. Pátek se ponese ve znamení Slow TV; k vidění bude výběr toho nejzajímavějšího z tohoto norského televizního fenoménu za doprovodu DJs z uskupení Genot Center. Vyhlášení výsledků proběhne v sobotu 10. 6. v Továrně, afterparty se pak ponese v rytmech techna v Tiskárně na vzduchu.

Filmy zahraniční sekce programu:

Weiner (USA, 2016, režie a produkce: Josh Kriegman, Elyse Steinberg)

Středa 7. 6., 21.00

Fascinující dokument z politického prostředí má na svém kontě bezpočet cen, z nichž vyniká nominace na britskou cenu BAFTA 2017, a premiéru na prestižním festivalu Sundance 2016. Dokument je pohledem do soukromí i politického boje bývalého kongresmana demokratů Anthonyho Weinera, který po sexuálním skandálu s nezletilou dívkou usiluje o post newyorského starosty. „Je to jako sledovat zpomaleně budovu v okamžicích jejího zhroucení. Samotný Weiner je sympatický narcista s olympijskou kapacitou pro marnost a sebeklam. Weiner hledí vstříc další katastrofě své politické kariéry a místo toho, aby se obával apokalypsy, stará se o svou řídnoucí kštici,“ napsala o snímku recenzentka listu Guardian Wendy Ide.

Na druhé straně (The Other Side, F, I, 2015, režie: Roberto Minervini)

Čtvrtek 8. 6., 20.30

Hnus a špína Louisiany, dokumentární True detective, okno do propasti dnešní Ameriky. I tak mluví recenzenti o ostře politickém filmu z amerického venkova, který natočil ve velmi podmanivém až meditativním tempu rodilý Ital a jeden z nejzajímavějších současných dokumentaristů Roberto Minervini. A právě uhrančivé tempo umožňuje sledovat osudy několika lidí ze společnosti označované “white trash” až intimně zblízka.  Snímek měl premiéru v Cannes v roce 2015 v rámci tamní druhé nejprestižnější soutěže Un Certain Regard.

Probdělé noci (All these Sleepless Nights, PL, GB, 2016, režie: Michał Marczak)

Pátek 9. 6., 21.00

Nonkonformní polský režisér Michał Marczak uspěl se snímkem Probdělé noci na festivalu Sundance v roce 2016, když si odtud odvezl cenu za nejlepší režii dokumentu. Jedná se o výstižný pohled na vyprázdněný svět dvacetiletých studentů umělecké školy Krzystofa a Michała, kteří procházejí světem nekonečných párty, bezbřehého filozofování podpořeného konzumací stimulujících drog a nevázaného sexu.

Kupředu smrtelně pomalu (Dead Slow Ahead, F, E, 2015, režie: Mauro Herce)

Sobota 10. 6., 15.00

Hypnoticky pomalé tempo a strhující výrazně minimalistické obrazy putující nákladní lodi si podmaní zejména milovníky proslulé filipínské kinematografie. Kupředu smrtelně pomalu ale natočil jako svůj debut španělský filmař Mauro Herce, který si ovšem už předtím vydobyl uznání jako kameraman ceněných snímků Cesta (2007) a Ocaso (2010). Za svůj debut si odvezl Zvláštní cenu poroty Cine+ z festivalu v Locarnu. Kupředu smrtelně pomalu je vrcholně enigmatické podobenství o osamělosti člověka v postindustriálním kapitalismu.

Nemáš tušení, jak moc tě miluji (You have no idea how much I love you, PL, 2016, režie: Paweł Łoziński) https://www.youtube.com/watch?v=1RR_9aVcQVo

Sobota 10. 6., 16.30

Vztahy s lidmi, které milujete nejvíc, jsou často nejsložitější. A právě jejich nejintimnější zákruty řeší před kamerou Pawła Łozińského Hania a její matka Ewa. Po krůčcích se divák dozvídá o malých osobních tragédiích, které prohloubily propast mezi nimi. Na povrch vyplouvá jejich touha po lásce a uznání z druhé strany, kterou je tak těžké naplnit. Celý děj se odehrává v přítomnosti psychoterapeuta. A napětí udržuje věčně přítomná otázka: Budou obě ženy schopny vystoupit ze začarovaného kruhu nekončící zášti?

Hudební doprovodný program

Zikmund & Hanzelka vs Les Halles & Accou

Čtvrtek 8. 6., 22.00

Tým stojící za sérií celonočních koncertů Silent_Night tentokrát připravil večerní program s prostorovými projekcemi cestopisných filmů Zikmunda a Hanzelky a s živou hudbou zahraničních hudebníků aktualizujících odkaz new age pro digitální přítomnost. Les Halles se v holešovické Továrně představí v rámci turné s nadějným belgickým producentem Accou pracujícím s prvky organického ambientu a zvukovou degradací. O paralelní prostorové projekce se postará oceňovaná multimediální umělkyně Anna Kryvenko.

Slow TV a Slow Music

Pátek 9. 6., 23.00

Pro diváky, kteří mají rádi to nejnudnější ze současných světových televizních trendů je připravena osmihodinová projekce nejnapínavějších momentů nejnudnějších pořadů norské Slow TV za doprovodu Slow Music umělců z Genot Centre. Baví vás pletení, osmihodinová jízda vlakem nebo sledovaní hořícího krbu?

Koutecký na vzduchu

Sobota 10. 6., 22.00 v Tiskárně na vzduchu

Po zahajovacím a závěrečném večeru se odehrají vystoupení Trevor Linde, fleika či Selektiv Mutism, všichni tvůrci jsou z úspěšného pražského labelu Polygon.

Kompletní program je k nalezení na www.cenakoutecky.cz

 
   

Text nevyjadřuje názor redakce